Skip to content

448-450 10th AvePaterson, NJ 07514

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 16, 2024

Property Information

Block3310
Lot2

Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage1,100
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$106,400
47%
Improvement Value:$119,900
53%
Total Assessment$226,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,530+3.9%
2024$11,095+9.5%
2023$10,129+7.2%
2022$9,448+8.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$19,500
DeedBook 4193, Page 82Recorded12/3/2021

Property Sale

SaleMulti
$345,000
DeedBook 4193, Page 88Recorded12/3/2021

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$92,000

From:

To:

DeedBook 2362, Page 98Recorded9/4/2013