Skip to content

82 Spruce StPaterson, NJ 07501

Last Sale Date
May 31, 2019

Property Information

Block4803
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description3 F O1CB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,992
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,700
9%
Improvement Value:$174,700
91%
Total Assessment$192,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,803+3.9%
2024$9,433+9.5%
2023$8,612+7.2%
2022$8,033+3.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$233,000

From:

To:

DeedBook 2996, Page 186Recorded2/13/2017

Property Sale

Sale
$24,500
DeedBook L102, Page 347