Skip to content

94-96 Spruce StPaterson, NJ 07501

Other Exempt

Last Sale Price
$99
Last Sale Date
Aug 20, 2009

Property Information

Block4803
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 S O1CB
Dwellings8
ZoningI-1
Sq Footage5,016
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$88,400
20%
Improvement Value:$363,500
80%
Total Assessment$451,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2011$8,218+4.2%
2010$7,886+5.9%
2009$7,448+25.9%
2008$5,918
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook D600, Page 267