Skip to content

246 Mc Bride AvePaterson, NJ 07501

Last Sale Date
Nov 28, 2017

Property Information

Block4906
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 F
Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage3,414
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,300
19%
Improvement Value:$181,700
81%
Total Assessment$224,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,413+3.9%
2024$10,983+9.5%
2023$10,026+7.2%
2022$9,352+4.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook D176, Page 245