Skip to content

52 Murray AvePaterson, NJ 07501

Built 1940

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
May 1, 2019

Property Information

Block4916
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,258
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,000
29%
Improvement Value:$127,100
71%
Total Assessment$180,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,176-37.5%
2024$14,689+9.5%
2023$13,410+7.2%
2022$12,508+68.0%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft2,258DeedBook 3581, Page 29

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

DeedBook 2719, Page 174Recorded11/10/2015

Property Sale

Sale
$83,000

From:

To:

DeedBook 2574, Page 82Recorded1/8/2015

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook V129, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 1940