Skip to content

11-13 Webster AvePaterson, NJ 07501

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Mar 17, 2023

Property Information

Block5004
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,296
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,500
44%
Improvement Value:$81,200
56%
Total Assessment$145,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,423+3.9%
2024$7,144+9.5%
2023$6,522+7.2%
2022$6,083+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$505,000

To:

Sq Ft1,296DeedBook 4517, Page 143

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook D395, Page 124