Skip to content

398 Mc Bride AvePaterson, NJ 07501

Commercial

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Mar 16, 2023

Property Information

Block5004
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1CB 01F
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage2,227
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,500
27%
Improvement Value:$255,500
73%
Total Assessment$350,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,833+3.9%
2024$17,161-4.5%
2023$17,962+7.2%
2022$16,754+8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft2,227DeedBook 4495, Page 49

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook N167, Page 266