Skip to content

1-9 Webster AvePaterson, NJ 07501

Last Sale Price
$106,000
Last Sale Date
Jun 17, 1999

Property Information

Block5004
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,296
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,500
44%
Improvement Value:$82,100
56%
Total Assessment$146,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,469+3.9%
2024$7,188+9.5%
2023$6,562+7.2%
2022$6,121+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$106,000

To:

Sq Ft1,296DeedBook 161, Page 205