Skip to content

88-90 Nagle StPaterson, NJ 07501

Commercial

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Nov 17, 2006

Property Information

Block5008
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2F 2F
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage4,394
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$57,000
18%
Improvement Value:$261,200
82%
Total Assessment$318,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,212+3.9%
2024$15,601+9.5%
2023$14,243+7.2%
2022$13,285+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft4,394DeedBook 1349, Page 72