Skip to content

60-62 Carlisle AvePaterson, NJ 07501

Commercial

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Dec 29, 2016

Property Information

Block5009
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,809
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$64,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,286+3.9%
2024$3,162+9.5%
2023$2,887+7.2%
2022$2,693-48.6%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000

From:

To:

DeedBook 2978, Page 199Recorded1/17/2017

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

DeedBook 2601, Page 279Recorded3/16/2015

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook D2007, Page 237

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook D1319, Page 252