Skip to content

87-89 Haledon AvePaterson, NJ 07522

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 23, 2025

Property Information

Block504
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description3 F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,672
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,200
9%
Improvement Value:$244,800
91%
Total Assessment$269,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,706+3.9%
2024$13,189+9.5%
2023$12,040+7.2%
2022$11,231+3.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$202,000

To:

Sq Ft3,672DeedBook 3495, Page 289

Property Sale

SaleMulti
$474,500
DeedBook D1432, Page 116

Property Sale

SaleMulti
$99,500

To:

DeedBook F160, Page 213