Skip to content

131 N 3rd Street(Unit C002)Paterson, NJ 07522

Built 1935

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 20, 2021

Property Information

Block505
Lot23
QualifierC002
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description712 SF 2 BDRM
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage712
Acreage2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$10,800
16%
Improvement Value:$55,700
84%
Total Assessment$66,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,388+3.9%
2024$3,261+9.5%
2023$2,977+7.2%
2022$2,776+3.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1935