Skip to content

108 Spruce StPaterson, NJ 07501

Commercial

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Apr 22, 2003

Property Information

Block5204
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 CB O(2
Dwellings---
ZoningI-1
Sq Footage2,975
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,300
16%
Improvement Value:$301,100
84%
Total Assessment$357,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,210+3.9%
2024$17,523+9.5%
2023$15,997+7.2%
2022$14,921+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

To:

Sq Ft2,975DeedBook 616, Page 268