Skip to content

112 Spruce StPaterson, NJ 07501

Apartment

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Oct 29, 1992

Property Information

Block5204
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F 3F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,415
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,700
7%
Improvement Value:$273,000
93%
Total Assessment$292,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,913+3.9%
2024$14,351+9.5%
2023$13,101+7.2%
2022$12,220+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft2,415DeedBook 132, Page 521