Skip to content

343-345 Caldwell AvePaterson, NJ 07501

Last Sale Price
$229,000
Last Sale Date
Aug 9, 2017

Property Information

Block5301
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage850
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,800
25%
Improvement Value:$141,200
75%
Total Assessment$189,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,630+3.9%
2024$9,267+9.5%
2023$8,460+7.2%
2022$7,891+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$229,000

To:

Sq Ft850DeedBook 3119, Page 176

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook D1803, Page 274

Property Sale

Sale
$242,500
DeedBook D862, Page 1