Skip to content

337-341 Dixon AvePaterson, NJ 07501

Last Sale Date
Aug 12, 2016

Property Information

Block5301
Lot25
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description3 FAMILY
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,732
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,500
15%
Improvement Value:$335,600
85%
Total Assessment$393,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,028+3.9%
2024$19,274+9.5%
2023$17,595+7.2%
2022$16,412+3.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$322,050

From:

To:

DeedBook 2874, Page 216Recorded8/9/2016

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook D1216, Page 271