Skip to content

242 Sussex StPaterson, NJ 07503

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
May 2, 2011

Property Information

Block5408
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description3 F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,763
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,900
23%
Improvement Value:$174,600
77%
Total Assessment$226,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,540+3.9%
2024$11,105+9.5%
2023$10,138+7.2%
2022$9,456+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

To:

Sq Ft2,763DeedBook 2049, Page 248

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook D1470, Page 96

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook A138, Page 205