Skip to content

36 Chadwick StPaterson, NJ 07503

Commercial

Last Sale Price
$3,025,000
Last Sale Date
Sep 28, 2017

Property Information

Block5505
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1CB
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage800
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,400
74%
Improvement Value:$27,200
26%
Total Assessment$105,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,380+3.9%
2024$5,178+9.5%
2023$4,727+7.2%
2022$4,409+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$1,600,000

From:

To:

DeedBook 3028, Page 190Recorded4/5/2017

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$775,000
DeedBook D1993, Page 267