Skip to content

21-Pt23 Chadwick StPaterson, NJ 07503

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Nov 22, 2024

Property Information

Block5506
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2.5F
Dwellings3
ZoningB-2
Sq Footage1,952
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,200
17%
Improvement Value:$144,600
83%
Total Assessment$173,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,855+3.9%
2024$8,521+9.5%
2023$7,779+7.2%
2022$7,256+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000

To:

Sq Ft1,952DeedBook 4819, Page 206

Property Sale

SaleMulti
$215,000

From:

To:

DeedBook 2665, Page 56Recorded7/30/2015

Also conveyed in this deed

1 parcel