Skip to content

61 Chadwick StPaterson, NJ 07503

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Nov 3, 2008

Property Information

Block5507
Lot25
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,531
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,500
16%
Improvement Value:$134,100
84%
Total Assessment$159,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,132+3.9%
2024$7,825+9.5%
2023$7,144+7.2%
2022$6,663+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000

To:

Sq Ft2,531DeedBook 1702, Page 216

Property Sale

Sale
$37,000
DeedBook W111, Page 506