Skip to content

36 Mary StPaterson, NJ 07503

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Mar 11, 2022

Property Information

Block5507
Lot29
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,164
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,600
17%
Improvement Value:$130,100
83%
Total Assessment$156,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,984+3.9%
2024$7,683+9.5%
2023$7,014+7.2%
2022$6,542+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000

To:

Sq Ft2,164DeedBook 4274, Page 224

Property Sale

Sale
$86,000

From:

To:

DeedBook 2351, Page 21Recorded8/8/2013

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook D1856, Page 206

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook D1778, Page 276

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook S929, Page 278