Skip to content

1-13 N Barclay StPaterson, NJ 07503

Commercial

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Dec 6, 2005

Property Information

Block5509
Lot21
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 F M
Dwellings---
ZoningI-2
Sq Footage5,124
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$119,100
42%
Improvement Value:$164,400
58%
Total Assessment$283,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,444+3.9%
2024$13,900+9.5%
2023$12,689+7.2%
2022$11,836+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000

To:

Sq Ft5,124DeedBook 1145, Page 156