Skip to content

555 BroadwayPaterson, NJ 07514

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
May 28, 2021

Property Information

Block3413
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 F
Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage5,217
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$69,400
21%
Improvement Value:$263,500
79%
Total Assessment$332,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,961+3.9%
2024$16,322+9.5%
2023$14,901+7.2%
2022$13,899+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft5,217DeedBook 4049, Page 275

Property Sale

SaleMulti
$265,000
DeedBook D481, Page 251

Property Built

Built

Year Built: 1900