Skip to content

750 Main StPaterson, NJ 07503

Commercial

Last Sale Price
$16,180,000
Last Sale Date
Aug 17, 2016

Property Information

Block5602
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3 F
Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage4,935
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
3%
Improvement Value:$2,842,041
97%
Total Assessment$2,930,041

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$149,286+3360.0%
2024$4,315+9.5%
2023$3,939-49.7%
2022$7,828+115.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,280,000

From:

To:

DeedBook 2414, Page 45Recorded12/31/2013

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook D1436, Page 284

Property Sale

Sale
$204,000
DeedBook D238, Page 240