Skip to content

42 Hine StPaterson, NJ 07503

Commercial

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Nov 1, 2005

Property Information

Block5602
Lot1

Dwellings---
ZoningHOS2
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,000
88%
Improvement Value:$8,400
12%
Total Assessment$68,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,249+3.9%
2024$4,089+9.5%
2023$3,733+7.2%
2022$3,482+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

To:

DeedBook 1171, Page 161