Skip to content

233 Atlantic StPaterson, NJ 07503

Commercial

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Jul 31, 2003

Property Information

Block5604
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 CB
Dwellings---
ZoningHOS2
Sq Footage525
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,000
84%
Improvement Value:$5,700
16%
Total Assessment$35,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,819+3.9%
2024$1,750+9.5%
2023$1,598+7.2%
2022$1,490+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

To:

Sq Ft525DeedBook 646, Page 195