Skip to content

848 Main StPaterson, NJ 07503

Last Sale Date
Apr 30, 2012

Property Information

Block5605
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 B
Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage9,198
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$116,700
19%
Improvement Value:$503,300
81%
Total Assessment$620,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,589-10.5%
2024$35,302-22.3%
2023$45,440+7.2%
2022$42,385+8.2%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$555,000
DeedBook D1341, Page 18