Skip to content

11 Camden StPaterson, NJ 07503

Last Sale Price
$27,000
Last Sale Date
Dec 30, 1980

Property Information

Block5608
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,347
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,500
15%
Improvement Value:$149,800
85%
Total Assessment$175,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,932+3.9%
2024$8,595+9.5%
2023$7,846+7.2%
2022$7,319+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$27,000

To:

Sq Ft2,347DeedBook 106, Page 462