Skip to content

14-28 Courtland StPaterson, NJ 07503

Apartment

Last Sale Price
$15,300,000
Last Sale Date
May 30, 2025

Property Information

Block5608
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description5 B
Dwellings---
ZoningMU
Sq Footage54,300
Acreage0.44

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,000,000
30%
Improvement Value:$2,333,900
70%
Total Assessment$3,333,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$169,862+3.9%
2024$163,461+9.5%
2023$149,225+7.2%
2022$139,190+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$15,300,000

To:

Sq Ft54,300DeedBook 4928, Page 136

Property Sale

Sale
$15,300,000

To:

Property Sale

Sale
$1,475,000

To:

DeedBook D1620, Page 108

Property Sale

Sale
$1,475,000
DeedBook D1523, Page 182