Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
1254-1256 Madison AvePaterson, NJ 07503
Last Sale Date
Nov 4, 2004
Property Information
Block5703
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class45
Description2 F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,617
Acreage0.1
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$39,000
15%
Improvement Value:$223,900
85%
Total Assessment$262,900
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $13,395 | +3.9% |
| 2024 | $12,890 | +9.5% |
| 2023 | $11,767 | +7.2% |
| 2022 | $10,976 | +3.4% |
Property History
No events match the selected filters.