Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
184-194 Getty AvePaterson, NJ 07503
Last Sale Date
Mar 1, 1996
Property Information
Block5703
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
Description1 CB
Dwellings---
ZoningI-2
Sq Footage13,050
Acreage0.34
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$189,200
31%
Improvement Value:$431,100
69%
Total Assessment$620,300
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $31,604 | +3.9% |
| 2024 | $30,413 | +9.5% |
| 2023 | $27,765 | +7.2% |
| 2022 | $25,898 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.