Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
503-553 Straight StPaterson, NJ 07503
Last Sale Date
Apr 3, 1992
Property Information
Block5803
Lot1
Dwellings---
ZoningI-2
Sq Footage3,570
Acreage2.8
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$425,100
26%
Improvement Value:$1,209,300
74%
Total Assessment$1,634,400
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2022 | $68,236 | +1.0% |
| 2021 | $67,566 | +0.3% |
| 2020 | $67,339 | +14.4% |
| 2019 | $58,868 | -4.1% |
Property History
No events match the selected filters.