Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
39 Getty AvePaterson, NJ 07503
Last Sale Date
Apr 3, 1992
Property Information
Block5803
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
Description1S&2SBS
Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage110,638
Acreage4.2
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$662,100
8%
Improvement Value:$7,298,300
92%
Total Assessment$7,960,400
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2022 | $332,347 | +1.0% |
| 2021 | $329,083 | +0.3% |
| 2020 | $327,967 | +14.4% |
| 2019 | $286,711 | -4.1% |
Property History
No events match the selected filters.