Skip to content

661-671 Main StPaterson, NJ 07503

Commercial

Last Sale Price
$471,000
Last Sale Date
Apr 20, 2010

Property Information

Block5805
Lot22
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 B
Dwellings---
ZoningB-4
Sq Footage---
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$337,100
97%
Improvement Value:$10,000
3%
Total Assessment$347,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,685+3.9%
2024$17,018+9.5%
2023$15,536+7.2%
2022$14,491+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$471,000

To:

DeedBook 1911, Page 81