Skip to content

653 Main StPaterson, NJ 07503

Other Exempt

Last Sale Price
$62,391
Last Sale Date
Jun 11, 1993

Property Information

Block5805
Lot26

Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage2,194
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,500
2%
Improvement Value:$3,066,500
98%
Total Assessment$3,129,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2022$130,636+1.0%
2021$129,353+0.3%
2020$128,915+14.4%
2019$112,699-4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$62,391

To:

Sq Ft2,194DeedBook 133, Page 76