Skip to content

583-595 Main St(Block 5808 Lot 1414)Paterson, NJ 07503

Built 1987

Last Sale Price
$138,000
Last Sale Date
May 18, 2023

Property Information

Block5808
Lot1414
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
DescriptionUNIT 14
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage616
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,500
50%
Improvement Value:$48,300
50%
Total Assessment$96,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,932+3.9%
2024$4,746+9.5%
2023$4,333+7.2%
2022$4,041+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$138,000

To:

Sq Ft616DeedBook 4532, Page 88

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook D1987, Page 296

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook D1014, Page 19

Property Built

Built

Year Built: 1987