Skip to content

549 Main StPaterson, NJ 07503

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 13, 2025

Property Information

Block5809
Lot28
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 CB
Dwellings---
ZoningI-2
Sq Footage2,375
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,800
16%
Improvement Value:$172,200
84%
Total Assessment$205,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,445+3.9%
2024$10,051-5.3%
2023$10,608+7.2%
2022$9,895+1.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$525,000

To:

DeedBook 4403, Page 116Recorded9/29/2022

Property Sale

Sale
$200,000

To:

DeedBook D1695, Page 277

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook P145, Page 30

Property Sale

Sale
$105,000

To: