Skip to content

13 Madison AvePaterson, NJ 07524

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 1, 2025

Property Information

Block2303
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 CB
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage2,500
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$41,300
22%
Improvement Value:$142,600
78%
Total Assessment$183,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,370+3.9%
2024$9,017+9.5%
2023$8,231+7.2%
2022$7,678+8.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$230,000

To:

Property Sale

Sale
$60,000

To:

DeedBook D126, Page 479