Skip to content

6-10 Peach StPaterson, NJ 07503

Industrial

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Mar 30, 2004

Property Information

Block5811
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 BL
Dwellings---
ZoningI-2
Sq Footage7,350
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,600
11%
Improvement Value:$450,100
89%
Total Assessment$505,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,765+3.9%
2024$24,794+9.5%
2023$22,635+7.2%
2022$21,113+8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft7,350DeedBook 758, Page 298