Skip to content

473-475 Main StPaterson, NJ 07501

Commercial

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Oct 18, 2007

Property Information

Block6001
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3 F
Dwellings---
ZoningR-4
Sq Footage2,488
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,500
11%
Improvement Value:$398,900
89%
Total Assessment$447,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,795+3.9%
2024$21,936+9.5%
2023$20,026+7.2%
2022$18,679+8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

To:

Sq Ft2,488DeedBook 1522, Page 250

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook E146, Page 66