Skip to content

69-71 Belmont AvePaterson, NJ 07522

Last Sale Price
$112,000
Last Sale Date
Jan 14, 2011

Property Information

Block601
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,876
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,400
7%
Improvement Value:$289,800
93%
Total Assessment$310,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,805+3.9%
2024$15,209+9.5%
2023$13,885+7.2%
2022$12,951+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$112,000

To:

Sq Ft3,876DeedBook 2043, Page 265

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook D903, Page 221