Skip to content

63 Ryle AvePaterson, NJ 07522

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 31, 2025

Property Information

Block605
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,054
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,000
22%
Improvement Value:$58,400
78%
Total Assessment$74,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,791+3.9%
2024$3,648+9.5%
2023$3,330+7.2%
2022$3,106+3.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$17,000

From:

To:

DeedBook 2585, Page 245Recorded2/6/2015

Property Sale

Sale
$45,000

To:

DeedBook D2086, Page 182

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook D1200, Page 61

Property Sale

Sale
$2,000

To: