Skip to content

165-169 W Broadway(Block 607 Lot 4)Paterson, NJ 07522

Commercial

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jan 24, 2018

Property Information

Block607
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3 B O(2 1B
Dwellings---
ZoningB-3
Sq Footage1,800
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,400
28%
Improvement Value:$215,600
72%
Total Assessment$300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,285-28.0%
2024$21,235+9.5%
2023$19,386+7.2%
2022$18,082+4.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$500,000

From:

To:

DeedBook 3304, Page 240Recorded5/8/2018

Also conveyed in this deed

1 parcel