Skip to content

249-255 Vreeland AvePaterson, NJ 07504

Commercial

Last Sale Price
$459,400
Last Sale Date
Jun 3, 2018

Property Information

Block7903
Lot10

Dwellings---
ZoningI-1
Sq Footage1,823
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,100
32%
Improvement Value:$221,900
68%
Total Assessment$327,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,189+3.9%
2024$17,504+9.5%
2023$15,979+7.2%
2022$14,905+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$459,400

From:

To:

DeedBook 3353, Page 208Recorded7/16/2018