Skip to content

383 Main StPaterson, NJ 07501

Church/Charitable

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Aug 25, 2011

Property Information

Block6101
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3 F
Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage1,450
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$77,400
37%
Improvement Value:$133,500
63%
Total Assessment$210,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$9,440+7.2%
2022$8,805+8.2%
2021$8,140+8.3%
2020$7,514+12.8%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

To:

Sq Ft1,450DeedBook 2089, Page 145

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook D1377, Page 218

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook B122, Page 573