Skip to content

211-213 Slater StPaterson, NJ 07501

Commercial

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Jun 9, 2022

Property Information

Block6101
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 F O2F
Dwellings---
ZoningI-1
Sq Footage5,152
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,800
6%
Improvement Value:$553,800
94%
Total Assessment$587,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,938+3.9%
2024$28,810+9.5%
2023$26,301+7.2%
2022$24,532+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$950,000

To:

Sq Ft5,152DeedBook 4333, Page 60