Skip to content

36 Essex StPaterson, NJ 07501

Last Sale Date
Oct 29, 2009

Property Information

Block6108
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,576
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,300
6%
Improvement Value:$251,400
94%
Total Assessment$266,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,588+3.9%
2024$13,076+9.5%
2023$11,937+7.2%
2022$11,135+3.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook D1653, Page 251

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook D430, Page 90