Skip to content

125 Madison StPaterson, NJ 07501

Built 1873

Last Sale Date
Jan 7, 2019

Property Information

Block6110
Lot19
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2.5 F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,811
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,700
11%
Improvement Value:$160,600
89%
Total Assessment$180,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,186+3.9%
2024$8,840+9.5%
2023$8,070+7.2%
2022$7,528+3.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook D1927, Page 96

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook D1246, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 1873