Skip to content

117 Madison StPaterson, NJ 07501

Built 1995

Last Sale Price
$183,000
Last Sale Date
Dec 17, 2020

Property Information

Block6110
Lot23
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class28
Description1 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,267
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,700
14%
Improvement Value:$116,400
86%
Total Assessment$136,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,934+3.9%
2024$6,673+9.5%
2023$6,092+7.2%
2022$5,682+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$183,000

To:

Sq Ft1,267DeedBook 3936, Page 228

Property Built

Built

Year Built: 1995