Skip to content

124-126 Market St(Block 6201 Lot 4)Paterson, NJ 07505

Commercial

Last Sale Price
$2,850,000
Last Sale Date
Sep 5, 2008

Property Information

Block6201
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description6 B
Dwellings---
ZoningB-4
Sq Footage28,872
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$281,300
17%
Improvement Value:$1,368,700
83%
Total Assessment$1,650,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$101,900+3.9%
2024$98,060-1.5%
2023$99,591+7.2%
2022$92,894+1.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$2,850,000

To:

Sq Ft28,872DeedBook 1666, Page 289